TE Connectivity AMP Connectors RLP73N2AR18JTD
RLP73N2AR18JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73N2AR18JTD
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RLP73N2AR18JTD.pdf
Availability of RLP73N2AR18JTD
QUANTITY
RLP73N2AR18JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73N2AR18JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73N2AR18JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73N2AR18JTD
Related LinksRLP73N2, RLP73N2AR18JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73N2AR18JTD Details Description
Related parts for RLP73N2AR18JTD
DUCT SLOT PVC DGY 2X1"(6=6') datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRI-STATE 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 9.3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 51 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 644MA 500 MOHM datasheet.pdf