TE Connectivity AMP Connectors RLP73N2AR18JTD
RLP73N2AR18JTD picture photo
Mfg. Part Number
RLP73N2AR18JTD
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RLP73N2AR18JTD.pdf
Availability of RLP73N2AR18JTD
QUANTITY
RLP73N2AR18JTD Order Process
Ship out your order
Specifications of RLP73N2AR18JTD
Internal Part NumberEIS-RLP73N2AR18JTD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL73, CGS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.18
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLP73N2AR18JTD
Related LinksRLP73N2, RLP73N2AR18JTD Datasheet, TE Connectivity AMP Connectors Distributor
RLP73N2AR18JTD Details Description
Related parts for RLP73N2AR18JTD
IC XLATOR TRPL PECL-NECL 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
BOARD EVAL BUCK BOOST LM3423 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf