Vishay/Dale RLR05C1000GMBSL
RLR05C1000GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1000GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1000GMBSL.pdf
Availability of RLR05C1000GMBSL
QUANTITY
RLR05C1000GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1000GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1000GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1000GMBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1000GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1000GMBSL Details Description
Related parts for RLR05C1000GMBSL
TERM BLOCK HDR 11POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
ADD-A-RACK ECONOMIZER NON VENT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 6.75X6.88" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
ROUND SPACER M3.5 NYLON 13/16" datasheet.pdf
KIT EDM TYPE1 I.MX6 QUAD WIFI BT datasheet.pdf
CONN HOUSING 8COND datasheet.pdf
FERRITE CHIP 70 OHM 1000MA SMD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf