Vishay/Dale RLR05C1001FRBSL
RLR05C1001FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1001FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1001FRBSL.pdf
Availability of RLR05C1001FRBSL
QUANTITY
RLR05C1001FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1001FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1001FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)