Vishay/Dale RLR05C1001FRBSL
RLR05C1001FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1001FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1001FRBSL.pdf
Availability of RLR05C1001FRBSL
QUANTITY
RLR05C1001FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1001FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1001FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1001FRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1001FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1001FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C1001FRBSL
IC ENCORE MCU FLASH 8K 28SOIC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-TSSOP datasheet.pdf
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING NYLON INSUL 5/16 100PC datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf