Vishay/Dale RLR05C1001GMB14
RLR05C1001GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1001GMB14
Brief Description
RES 1K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1001GMB14.pdf
Availability of RLR05C1001GMB14
QUANTITY
RLR05C1001GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1001GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1001GMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1001GMB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1001GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1001GMB14 Details Description
Related parts for RLR05C1001GMB14
IC DELAY LINE PROG 16SOIC datasheet.pdf
IC PROGRAM 3.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 44W NI-780 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 9BIT 24SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 196 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf