Vishay/Dale RLR05C1002GRB14
RLR05C1002GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1002GRB14
Brief Description
RES 10K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1002GRB14.pdf
Availability of RLR05C1002GRB14
QUANTITY
RLR05C1002GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1002GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1002GRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1002GRB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1002GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1002GRB14 Details Description
Related parts for RLR05C1002GRB14
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 1A 45DEG datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 400V 50A KBPC-T/W datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 80POS DR LOW P datasheet.pdf