Vishay/Dale RLR05C1003FRRSL
RLR05C1003FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1003FRRSL
Brief Description
RES 100K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1003FRRSL.pdf
Availability of RLR05C1003FRRSL
QUANTITY
RLR05C1003FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1003FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1003FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1003FRRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1003FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1003FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C1003FRRSL
FAN AXIAL 60X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
PWM CONTROLLER DESIGN KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 40POS INLINE FMALE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf