Vishay/Dale RLR05C1003GPRSL
RLR05C1003GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1003GPRSL
Brief Description
RES 100K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1003GPRSL.pdf
Availability of RLR05C1003GPRSL
QUANTITY
RLR05C1003GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1003GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1003GPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1003GPRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1003GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1003GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C1003GPRSL
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 160POS .8MM FH 5H GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 85.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 125V AXIAL datasheet.pdf
3 BLADE CASS RPLCMT ST1 STRIPR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK TO-220/TO-218 W/TAB datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf