Vishay/Dale RLR05C1021FPRSL
RLR05C1021FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1021FPRSL
Brief Description
RES 1.02K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1021FPRSL.pdf
Availability of RLR05C1021FPRSL
QUANTITY
RLR05C1021FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1021FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1021FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1021FPRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1021FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1021FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C1021FPRSL
CONN HEADR BRKWAY .100 78POS STR datasheet.pdf
CONN HDI RCPT 220POS 4ROW RT ANG datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CBL USB MICRO A MALE-A MALE 1M datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 330MA 1.3 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FUSE 200MA 250V AXIAL datasheet.pdf