Vishay/Dale RLR05C1053FSB14
RLR05C1053FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1053FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 105K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1053FSB14.pdf
Availability of RLR05C1053FSB14
QUANTITY
RLR05C1053FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1053FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1053FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1053FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1053FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1053FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1053FSB14
DIODE ZENER ARRAY 2.7V SOT363 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16.2KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RS485 DVR/RCVR 3.3V 14-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
TOOL HAND CERTICRIMP 2 SAHT FFC datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 160 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf