Vishay/Dale RLR05C10R0FMRSL
RLR05C10R0FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C10R0FMRSL
Brief Description
RES 10 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C10R0FMRSL.pdf
Availability of RLR05C10R0FMRSL
QUANTITY
RLR05C10R0FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C10R0FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C10R0FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C10R0FMRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C10R0FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C10R0FMRSL Details Description
Related parts for RLR05C10R0FMRSL
IC CODE HOPP ENCODR 15FUNC 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132POS .050 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 460MHZ 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 360K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP CER 200PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf