Vishay/Dale RLR05C10R2FSB14
RLR05C10R2FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C10R2FSB14
Brief Description
RES 10.2 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C10R2FSB14.pdf
Availability of RLR05C10R2FSB14
QUANTITY
RLR05C10R2FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C10R2FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C10R2FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C10R2FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C10R2FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C10R2FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C10R2FSB14
RES 33 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
MULTI-TAP CONTACT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 23.2 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER P4 .4MM 26POS SMD datasheet.pdf
RES 5.49 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 29.4 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 2.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 2.2K OHM 10SIP datasheet.pdf