Vishay/Dale RLR05C1100GRBSL
RLR05C1100GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1100GRBSL
Brief Description
RES 110 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1100GRBSL.pdf
Availability of RLR05C1100GRBSL
QUANTITY
RLR05C1100GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1100GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1100GRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1100GRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1100GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1100GRBSL Details Description
Related parts for RLR05C1100GRBSL
FUSE BRD MNT 125MA 250VAC RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO41 datasheet.pdf