Vishay/Dale RLR05C1101FSRSL
RLR05C1101FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1101FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.1K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1101FSRSL.pdf
Availability of RLR05C1101FSRSL
QUANTITY
RLR05C1101FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1101FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1101FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1101FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1101FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1101FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C1101FSRSL
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 16A TO220AC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 2506 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM T/H datasheet.pdf