Vishay/Dale RLR05C1102FPBSL
RLR05C1102FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1102FPBSL
Brief Description
RES 11K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1102FPBSL.pdf
Availability of RLR05C1102FPBSL
QUANTITY
RLR05C1102FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1102FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1102FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1102FPBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1102FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1102FPBSL Details Description
Related parts for RLR05C1102FPBSL
FUSE 630A 690V 1TN/80 AR UC datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 15.11MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.98 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC PWM CTLR CURR MODE SOT26 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
CAP FILM 0.003UF 5% 1600VDC AXIA datasheet.pdf