Vishay/Dale RLR05C1152FSB14
RLR05C1152FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1152FSB14
Brief Description
RES 11.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1152FSB14.pdf
Availability of RLR05C1152FSB14
QUANTITY
RLR05C1152FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1152FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1152FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1152FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1152FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1152FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1152FSB14
IDC CABLE - HPK26H/AE26M/HPK26H datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM20H/MC20G/MDM20H datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.27A 129 MOHM datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR VERT V-0 /DH 6CKT datasheet.pdf
CABLE DUCT COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf