Vishay/Dale RLR05C1153FSB14
RLR05C1153FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1153FSB14
Brief Description
RES 115K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1153FSB14.pdf
Availability of RLR05C1153FSB14
QUANTITY
RLR05C1153FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1153FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1153FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)115k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1153FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1153FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1153FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1153FSB14
RES 100M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14TSSOP datasheet.pdf
SPEAKER Z=24OHM SS PORT ON EDGE datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 1.9A 28 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 430MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
RES 21.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 510K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 223 I/O 383MBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS PNL THRU PIN RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf