Vishay/Dale RLR05C1182FMBSL
RLR05C1182FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1182FMBSL
Brief Description
RES 11.8K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1182FMBSL.pdf
Availability of RLR05C1182FMBSL
QUANTITY
RLR05C1182FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1182FMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1182FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1182FMBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1182FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1182FMBSL Details Description
Related parts for RLR05C1182FMBSL
ROUND STANDOFF 8-32 BRASS 7/8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
VARISTOR 354V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BOOST PWM 16SSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 390UF 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf