Vishay/Dale RLR05C11R0GSB14
RLR05C11R0GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C11R0GSB14
Brief Description
RES 11 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C11R0GSB14.pdf
Availability of RLR05C11R0GSB14
QUANTITY
RLR05C11R0GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C11R0GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C11R0GSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C11R0GSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C11R0GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C11R0GSB14 Details Description
Related parts for RLR05C11R0GSB14
CONN COVER DUST 20POS WHITE datasheet.pdf
HEAT SINK 30MM X 30MM X 12.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG BLACK 250' datasheet.pdf
RES 193 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf