Vishay/Dale RLR05C11R5FRRSL
RLR05C11R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C11R5FRRSL
Brief Description
RES 11.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C11R5FRRSL.pdf
Availability of RLR05C11R5FRRSL
QUANTITY
RLR05C11R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C11R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C11R5FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C11R5FRRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C11R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C11R5FRRSL Details Description
Related parts for RLR05C11R5FRRSL
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
IC PSOC 32B 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 8SOIC datasheet.pdf
RS 32-B 24VDC 2RT datasheet.pdf
AXIAL E-CAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.00068UF 5% 1250VDC AX datasheet.pdf