Vishay/Dale RLR05C1201GRB14
RLR05C1201GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1201GRB14
Brief Description
RES 1.2K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1201GRB14.pdf
Availability of RLR05C1201GRB14
QUANTITY
RLR05C1201GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1201GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1201GRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1201GRB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1201GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1201GRB14 Details Description
Related parts for RLR05C1201GRB14
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 208QFP datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 2.5K 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30 SAU 56CK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf