Vishay/Dale RLR05C1202GPB14
RLR05C1202GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1202GPB14
Brief Description
RES 12K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1202GPB14.pdf
Availability of RLR05C1202GPB14
QUANTITY
RLR05C1202GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1202GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1202GPB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1202GPB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1202GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1202GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C1202GPB14
RELAY OPTO HIGH FREQ 80MA 40V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
13P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 8MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf