Vishay/Dale RLR05C1213FSBSL
RLR05C1213FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1213FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1213FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1213FSBSL
QUANTITY
RLR05C1213FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1213FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1213FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1213FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1213FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1213FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1213FSBSL
FIXED IND 330NH 200MA 1.65 OHM datasheet.pdf
IC DGTL CONVERGENCE PROC 80-PQFP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 620 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 150 OHM 14DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf