Vishay/Dale RLR05C1241FRBSL
RLR05C1241FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1241FRBSL
Brief Description
RES 1.24K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1241FRBSL.pdf
Availability of RLR05C1241FRBSL
QUANTITY
RLR05C1241FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1241FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1241FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1241FRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1241FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1241FRBSL Details Description
Related parts for RLR05C1241FRBSL
IC REG LDO ADJ 1A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
REPLACEMENT WOOL FOR WDC 2PC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
END PLATE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf