Vishay/Dale RLR05C12R0GRBSL
RLR05C12R0GRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C12R0GRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C12R0GRBSL.pdf
Availability of RLR05C12R0GRBSL
QUANTITY
RLR05C12R0GRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C12R0GRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C12R0GRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C12R0GRBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C12R0GRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C12R0GRBSL Details Description
Related parts for RLR05C12R0GRBSL
IC GATE NOR 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC SENSING CIRCUIT UV 3V TO92 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 10K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 2.32KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC R6 datasheet.pdf
IC LASER DIODE DRIVER QFN datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf