Vishay/Dale RLR05C1300GPBSL
RLR05C1300GPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1300GPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1300GPBSL.pdf
Availability of RLR05C1300GPBSL
QUANTITY
RLR05C1300GPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1300GPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1300GPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)130
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1300GPBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1300GPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1300GPBSL Details Description
Related parts for RLR05C1300GPBSL
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 10A 8-SOIC datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 7.3A STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 66POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER I2C HOTSWAP 20QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
ROUND SPACER M4 NYLON 1/4" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 25 V datasheet.pdf