Vishay/Dale RLR05C1301FPRSL
RLR05C1301FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1301FPRSL
Brief Description
RES 1.3K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1301FPRSL.pdf
Availability of RLR05C1301FPRSL
QUANTITY
RLR05C1301FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1301FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1301FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1301FPRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1301FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1301FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C1301FPRSL
FIXED IND 1.8MH 200MA 8.26 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W DL +/-12VOUT DIP24 datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 2X1/4" A MED datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 2W 4318 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
DIODE FAST REC 200V 5A TO-220FP datasheet.pdf