Vishay/Dale RLR05C1373FSBSL
RLR05C1373FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1373FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1373FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1373FSBSL
QUANTITY
RLR05C1373FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1373FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1373FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1373FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1373FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1373FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1373FSBSL
CAP CER 15PF 3KV SL/GP SMD datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16TSSO datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 35V X6S 0603 datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-1 PSI datasheet.pdf
RES CHAS MNT 13 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PLUG-INTOP ROTARY DPDT datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 16AWG GRN/YEL 4000' datasheet.pdf
RES 390 OHM 5.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123 datasheet.pdf