Vishay/Dale RLR05C1403FMB14
RLR05C1403FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1403FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 140K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1403FMB14.pdf
Availability of RLR05C1403FMB14
QUANTITY
RLR05C1403FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1403FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1403FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1403FMB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1403FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1403FMB14 Details Description
Related parts for RLR05C1403FMB14
POT 5K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 1.25MM 9POS STR TIN datasheet.pdf
FUSE PTC 0.75A 6V RESET SMD datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE ANGL CMR 23M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER DIP TO 16SOIC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf