Vishay/Dale RLR05C1403FMB14
RLR05C1403FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1403FMB14
Brief Description
RES 140K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1403FMB14.pdf
Availability of RLR05C1403FMB14
QUANTITY
RLR05C1403FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1403FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1403FMB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1403FMB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1403FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1403FMB14 Details Description
Related parts for RLR05C1403FMB14
MINI LATCH HSG .100X.100CC POL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 9, 9 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 500RES 1M datasheet.pdf
MOSFET DUAL GATE 12V 40MA SOT143 datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE A 29POS datasheet.pdf
RES SMD 275 OHM 2% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 6.5V 10W datasheet.pdf