Vishay/Dale RLR05C1471FPRSL
RLR05C1471FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1471FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1471FPRSL.pdf
Availability of RLR05C1471FPRSL
QUANTITY
RLR05C1471FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1471FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1471FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1471FPRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1471FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1471FPRSL Details Description
Related parts for RLR05C1471FPRSL
DIODE SCHOTTKY DET/SW 70V TO92-2 datasheet.pdf
IC CTRLR PWM CM UVLO HV 8SOIC datasheet.pdf
IC TRANSCVR BIDIRECT LV 20SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 16POS PCB datasheet.pdf