Vishay/Dale RLR05C14R7FSBSL
RLR05C14R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C14R7FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 14.7 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C14R7FSBSL.pdf
Availability of RLR05C14R7FSBSL
QUANTITY
RLR05C14R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C14R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C14R7FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C14R7FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C14R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C14R7FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C14R7FSBSL
RES 330 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LAMP ASSEMBLY CCFL 2.2X258MM datasheet.pdf
CONN 68POS AMPLMT BACKSHELL KIT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 24V datasheet.pdf
CUTTER SIDE TAPERED FLUSH 5.12" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 250MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf
D SUB HOOD 25 SIZE datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 50 V datasheet.pdf