Vishay/Dale RLR05C1500GPB14
RLR05C1500GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1500GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1500GPB14.pdf
Availability of RLR05C1500GPB14
QUANTITY
RLR05C1500GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1500GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1500GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1500GPB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1500GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1500GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C1500GPB14
RES SMD 24.3KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MCU 8BIT 1.5K FLASH 16SOIC datasheet.pdf
CAP ARRAY 1500PF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 32UH 6.6A 25 MOHM TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 87MM datasheet.pdf
INDUCOM - CRIMP TOOL INSERT 9.5 datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
SHEAR BLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0036UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf