Vishay/Dale RLR05C1500GPB14
RLR05C1500GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1500GPB14
Brief Description
RES 150 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1500GPB14.pdf
Availability of RLR05C1500GPB14
QUANTITY
RLR05C1500GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1500GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1500GPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1500GPB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1500GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1500GPB14 Details Description
Related parts for RLR05C1500GPB14
CONN RCPT 4POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 75W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.04K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED RED DIFF 4.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 200A datasheet.pdf
500 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf