Vishay/Dale RLR05C1502GMB14
RLR05C1502GMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1502GMB14
Brief Description
RES 15K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1502GMB14.pdf
Availability of RLR05C1502GMB14
QUANTITY
RLR05C1502GMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1502GMB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1502GMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1502GMB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1502GMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1502GMB14 Details Description
Related parts for RLR05C1502GMB14
SWITCH SLIDE DPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONN HDR 40PIN GOLD VERT PCB datasheet.pdf
Connector Socket 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 22 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf