Vishay/Dale RLR05C1502GPRSL
RLR05C1502GPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1502GPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1502GPRSL.pdf
Availability of RLR05C1502GPRSL
QUANTITY
RLR05C1502GPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1502GPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1502GPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1502GPRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1502GPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1502GPRSL Details Description
Related parts for RLR05C1502GPRSL
TERM SOLDER TURRET .484" .141"L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 116KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT FH 180POS 050 VERT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
LED MT SR VERT 11MM 3MM 2LD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 100C P /11 WHT 36" datasheet.pdf