Vishay/Dale RLR05C1540FSB14
RLR05C1540FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1540FSB14
Brief Description
RES 154 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1540FSB14.pdf
Availability of RLR05C1540FSB14
QUANTITY
RLR05C1540FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1540FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1540FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1540FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1540FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1540FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1540FSB14
IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN FPC TOP 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 150E 15.5KV BOL datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SC 3.81/15/135G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
R/A REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 2.5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
470UF 35V 9.5X24 105C AXI datasheet.pdf