Vishay/Dale RLR05C1600GRRSL
RLR05C1600GRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1600GRRSL
Brief Description
RES 160 OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1600GRRSL.pdf
Availability of RLR05C1600GRRSL
QUANTITY
RLR05C1600GRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1600GRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1600GRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1600GRRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1600GRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1600GRRSL Details Description
Related parts for RLR05C1600GRRSL
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 4POS T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 22POS datasheet.pdf
IC FPGA 44 I/O 44PLCC datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf