Vishay/Dale RLR05C1622FRB14
RLR05C1622FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1622FRB14
Brief Description
RES 16.2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1622FRB14.pdf
Availability of RLR05C1622FRB14
QUANTITY
RLR05C1622FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1622FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1622FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1622FRB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1622FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1622FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C1622FRB14
IC LOAD SWITCH ADVANCED SOT23 datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT323 datasheet.pdf
CAP ALUM 190000UF 7.5V SCREW datasheet.pdf