Vishay/Dale RLR05C1650FSB14
RLR05C1650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1650FSB14
Brief Description
RES 165 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1650FSB14.pdf
Availability of RLR05C1650FSB14
QUANTITY
RLR05C1650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1650FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1650FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1650FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1650FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1650FSB14
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf