Vishay/Dale RLR05C1652FSBSL
RLR05C1652FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1652FSBSL
Brief Description
RES 16.5K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1652FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1652FSBSL
QUANTITY
RLR05C1652FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1652FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1652FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1652FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1652FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1652FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1652FSBSL
DEKAFIX GW 5 MARKED GRD 50/CD datasheet.pdf
CONN RCPT INSTALATION 2POS datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 37POS CRIMP datasheet.pdf
AMP GAIN POWER 860MHZ SOT115D datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC 8BIT 1.0-3.5US DAC S/O 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE 1.5A 600V TLAG UL CSA datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-12AWG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.147" NYLON 2.54MM datasheet.pdf