Vishay/Dale RLR05C16R5FSRSL
RLR05C16R5FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C16R5FSRSL
Brief Description
RES 16.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C16R5FSRSL.pdf
Availability of RLR05C16R5FSRSL
QUANTITY
RLR05C16R5FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C16R5FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C16R5FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C16R5FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C16R5FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C16R5FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C16R5FSRSL
IC 5DVR/3RCVR 5V RS232 28-SOIC datasheet.pdf
IC LIU T1/J1/E1 2CH 80-TQFP datasheet.pdf
IC DAC STER 24BIT 96KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
9POS DSUB ML CONNECTOR datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
ENDPLATE 2-TYPE 505 datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
FUSE 1400A 1250V 4SBKW/105 AR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf