Vishay/Dale RLR05C16R9FSRSL
RLR05C16R9FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C16R9FSRSL
Brief Description
RES 16.9 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C16R9FSRSL.pdf
Availability of RLR05C16R9FSRSL
QUANTITY
RLR05C16R9FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C16R9FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C16R9FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C16R9FSRSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C16R9FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C16R9FSRSL Details Description
Related parts for RLR05C16R9FSRSL
CONN SOCKET SIP 23POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 250MW SOD882 datasheet.pdf
IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 100V 4SMD datasheet.pdf
HOUSING RECEPT SLID-N-LOCK 18CKT datasheet.pdf
EVAL KIT 78M6613-SP-1 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM HM POWER R/A datasheet.pdf