Vishay/Dale RLR05C1740FSBSL
RLR05C1740FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1740FSBSL
Brief Description
RES 174 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1740FSBSL.pdf
Availability of RLR05C1740FSBSL
QUANTITY
RLR05C1740FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1740FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C1740FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1740FSBSL
Related LinksRLR05C1, RLR05C1740FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1740FSBSL Details Description
Related parts for RLR05C1740FSBSL
RES SMD 191K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG BOOST 12V 0.2A 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1.1MHZ 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
K60718A TOOL KIT datasheet.pdf
EMI/RFI END PANELS 2/PACK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
3300UF 40V 21X38MM 105C 10000H datasheet.pdf