Vishay/Dale RLR05C1741FPB14
RLR05C1741FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1741FPB14
Brief Description
RES 1.74K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1741FPB14.pdf
Availability of RLR05C1741FPB14
QUANTITY
RLR05C1741FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1741FPB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1741FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1741FPB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1741FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1741FPB14 Details Description
Related parts for RLR05C1741FPB14
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 1A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 28POS datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 10A 5.2 MOHM SMD datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 0.7MM datasheet.pdf
GRIPLET IDC CONNECTOR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf