Vishay/Dale RLR05C1741FRB14
RLR05C1741FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1741FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.74K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1741FRB14.pdf
Availability of RLR05C1741FRB14
QUANTITY
RLR05C1741FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1741FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1741FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1741FRB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1741FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1741FRB14 Details Description
Related parts for RLR05C1741FRB14
PHOTOINTERRUPTER SLOT 1.5MM PCB datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.4A AMMO datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 0.6W 6TSOP datasheet.pdf
FUSE 160A 1250V 1BKN/75 AR CU datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 9-36V 24VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 150A DO205AA datasheet.pdf