Vishay/Dale RLR05C1802GSB14
RLR05C1802GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1802GSB14
Brief Description
RES 18K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1802GSB14.pdf
Availability of RLR05C1802GSB14
QUANTITY
RLR05C1802GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1802GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1802GSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1802GSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1802GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1802GSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1802GSB14
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DUAL PIN TIP JACK, RED datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
VARISTOR 30A 0805 datasheet.pdf