Vishay/Dale RLR05C1803GRB14
RLR05C1803GRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1803GRB14
Brief Description
RES 180K OHM 2% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1803GRB14.pdf
Availability of RLR05C1803GRB14
QUANTITY
RLR05C1803GRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1803GRB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1803GRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1803GRB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1803GRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1803GRB14 Details Description
Related parts for RLR05C1803GRB14
HEADER OPEN .030"DIA .600 52POS datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 28POS GOLD SMD datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 910PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf