Vishay/Dale RLR05C1822FMB14
RLR05C1822FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1822FMB14
Brief Description
RES 18.2K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1822FMB14.pdf
Availability of RLR05C1822FMB14
QUANTITY
RLR05C1822FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1822FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1822FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1822FMB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1822FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1822FMB14 Details Description
Related parts for RLR05C1822FMB14
IC DAC 12BIT SRL INP MULT 16SOIC datasheet.pdf
BOX PLSTC TRN BLUE 4.72"LX2.56"W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 12V datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP TIMEOUT 10MSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C QUAD 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf